Kasice prasice jedan su od načina kako naučiti dijete vrijednost novca. Evo i ostalih...
Novac je svakodnevni dio života odraslih, ali za djecu on često ostaje nešto magično i neobjašnjivo. Upravo zato je važno da im kroz jednostavne razgovore i svakodnevne situacije približimo kako novac „funkcionira“ – jer razumijevanje nečeg tako važnog ne mora čekati odraslu dob.
Djeci je novac prilično apstraktan pojam. Mama i tata ga nose u novčaniku i njime plaćaju sve što kupe u trgovini. U njihovim glavicama novca uvijek ima za čokoladno jaje, sladoled i sok.
A kasnije za veće potrebe: novi bicikl, nove tenisice i ostale želje i željice.
Da, djeca ne shvaćaju vrijednost novca. Pogotovo ako s njima od malena ne pričate o novcu.
Ne, ne mislimo da bi s dvogodišnjakom trebali debatirati o fiksnim i promjenjivim kamatnim stopama, ali pričajte o novcu baš kao što pričate o kuhanju ili ponašanju u prometu.
Kroz igru se uči od najranije dobi, a čak i štednju novca možete učiniti zabavnom.
Kako malo dijete naučiti što je novac?
Sasvim mala djeca obožavaju ponavljati ono što rade njihovi roditelji ili starija braća i sestre. Kada krenete u trgovinu s dvogodišnjakom koji je već shvatilo kako u trgovini može uzeti što želi, svedite te želje i potrebe od početka na jednu jedinu stvar.
Objasnite djetetu kako prvo morate platiti da bi sok, sladoled, puding ili čokoladu mogli otvoriti.
Negdje oko treće godine već je vrijeme za igru s blagajnom. Tada možete napraviti svoju trgovinu ili čak restoran! Blagajne uvijek dolaze s novcem pa je to izvrsna prilika da razgovarate o cijenama. Na taj način dijete počinje stvarati osjećaj za vrijednost i omjere.
Dijete koje zna brojeve često će samo na glas "lupati" brojeve kada ga pitate za cijenu Pokušajte te brojke svesti na neke prave vrijednosti.
To je ono kada se igrate restorana pa vam dijete želi kavu naplatiti 20 eura (ili 20 novčića kako se često zove dječja valuta).
S četiri godine već je vrijeme i za ozbiljnu štednju. Nabavite kasicu prasicu i počnite štednju. Recite djetetu da može samo kupiti željenu igračku kada skupi novac.

Da bi djetetu bilo zanimljivo štediti, treba imati zanimljivu kasicu

Nemojte štedjeti za neku skupu igračku jer će dijete vrlo brzo izgubiti interes. Štedite za nešto jeftinije kako bi dijete vrlo brzo vidjelo rezultate štednje.
I naravno, pričajte o novcu. Pričajte o tome kako idete na posao kako bi zaradili, što drugi ljudi rade kako bi imali novaca i vodite dijete na bankomat. Bit će mu jako zabavno tipkati i ubacivati karticu u bankomat. Tada mu možete i ispričati kako novac ne dolazi iz bankomata (baš kao što ste mu ispričali kako mlijeko dolazi od kravice, a ne iz tetrapaka).
Dijete je u školi: vrijeme je za raspodjelu budžeta
Kada malci krenu u školu, još uvijek nije poznato je li to veći šok za njih ili za roditelje. No oni sebe već smatraju dovoljno velikima.
Danas prvašići u školi imaju sve organizirano: doručak za vrijeme nastave, ručak kasnije. Ne izlaze van granica školskog dvorišta po užinu, a na kraju školskog dana po njih dolaze roditelji.
Ipak, ovo je pravo vrijeme za uvođenje džeparca. I to dnevnog. Dijete će se jako važno osjećati ako ima svoj novčanik i određenu svotu novaca.
Ako svaki dan djetetu date jedan euro za džeparac možda će taj iznos potrošiti na neki sokić ili lizaljku, a vrlo brzo će i shvatiti da taj jedan eur na dan može i uštedjeti stavljajući džeparac u kasicu prasicu.
Važno je djetetu napomenuti kako ima i svoj novac koji može trošiti.
Većoj djeci njihov džeparac možete dati i odjednom te vidjeti što će se dogoditi.
Mali zaključak o djeci i novcu
Djeca će teško znati cijeniti pravu vrijednost novca ako im te vrijednosti od malena ne usadite, a roditelji su prvi i jedini primjer u koji se mališani ugledaju.