Mala djeca i organiziranje: čudna potreba koju treba poticati
Kod male djeca, od godinu do tri godine ponekad se javlja neobjašnjiva potreba za slaganjem stvari. Igra im je slaganje, preslagivanje i sortiranje stvari.
Uzme sve figurice koje ima pa ih slaže u kućicu. Na gornji kat uvijek stavi lutkice, a na donji životinje.
Kad ih sve složi zadovoljno zaplješće, sruši ih pa ih ponovo krene slagati.
Ili…
Slaže sve autiće u red, jedne kraj drugih. Kamioni čini svoj red. Nakon nekog vremena počinje se s njima igrati pa ih opet slaže.
Takvi scenariji česti su kod djece između druge i treće godine. Kod nekih to počinje puno ranije. Već nakon prvog rođendana mališani počinju biti opsjednuti s vađenjem stvari iz kutija i ponovnim stavljanjem na isto mjesto ili slaganjem magneta na ploču ili hladnjak.
Razlika je u vještinama i koncentraciji. Jednogodišnje dijete magnete slaže na ploču, ruši ih pa ih ponovno slaže… ali to sve ne može trajati dulje od 10 minuta. Starija djeca mogu pak slagati i preslagivati i po sat vremena.
Te male dječje potrebe za redom ponekad su roditeljima neobjašnjive. Neki se čak i brinu. No razloga za brigu nema. Čak suprotno, dijete bi trebalo poticati u tim igrama.
Zašto dijete poticati u igri razvrstavanja i slaganja?
Dijete koje slaže, preslaguje, razvrstava i ruši ne bi trebalo u tome sprječavati jer:
- Dijete je samo odlučilo da mu je ta igra zabavna.
- Igra je učenje i kroz razvrstavanje i slaganje igračaka i predmeta djeca upoznaju svijet oko sebe. Kroz takvo ponašanje djeca prepoznaju sličnosti i razlike između stvari koje ih okružuju.
- Djeca slaganjem vježbaju i finu i grubu motoriku.
Djeca kroz takvo opsesivno slaganje razvrstavaju predmete u kategorije i potkategorije. Baš kao u primjeru: autići na jednu stranu, kamioni na drugu. Nekad djeca razvrstavaju i po boji, pa tu mogu ući i u dilemu. Ako stavim sve crvene autiće na jednu stranu, a imam i crveni kamion - gdje onda pripada taj crveni kamion?
Koje su najbolje igračke za poticanje igre slaganja i razvrstavanja?
Djeca najčešće sama odaberu što će slagati i preslagivati no u tome ih možete i poticati odabirom pravih igračaka.
1. Magneti i magnetna ploča za prvo razvrstavanje
Male ručice koje imaju puno magneta koje mogu lako pomicati po magnetnoj ploči, seliti ih i rušiti ih i ponovno slagati… to i rade.
Vjerujte nam, magneti i magnetna ploča pravi su odabir za maleno dijete, odličan su poklon i za prvi rođendan. Kako dijete raste tako na toj istoj ploči može pomicati magnete s brojevima i slovima (koje opet može razvrstavati), ali i crtati s flomasterom do mile volje.
2. Hajde da gradimo tornjeve...
Djeca obožavaju slagati da bi potom rušila, a ništa se bolje ne ruši od tornjeva od kockica
Djeca stara 15 mjeseci mogu složiti tek dvije do tri kockice jednu na drugu. S 18 mjeseci ta je brojka čvrsto na tri kockice, a dvogodišnjak već može složiti visinu od šest kockica. Broj složenih kockica napreduje do broja devet i 10 kada dijete postane trogodišnjak.
3. Kućica za lutke ili garaža s nekoliko katova
Djeca vole slagati stvari na pravo mjesto. Tko zna što se odvija u tim malim glavicama kada odlučno provode svoju misiju “ovo ide tu, a ovo tamo”.
No osim što im možete ponuditi igračke koje će slagati, možete im ponuditi i mjesto na koje će ih slagati. Djevojčice svoje figurice mogu slagati po katovima kućice za lutke, a dečki u garažu.
Često se dogodi i da se dečki igraju s kućicom za lutke svoje sestre, a cure s bratovim autićima
4. Igra trgovine
U trgovini sve je uvijek razvrstano u kategorije i potkategorije. Ako djetetu ponudite igračke koje se lako razvrsta: ovo je povrće, ovo voće, ovo je kruh - vjerojatno je da će ih samo početi razvrstavati u kategorije.
Ne samo da će zadovoljiti potrebu za razvrstavanjem već će učiti što je voće, što povrće i kako se zove.
5. Brdo loptica različitih boja i nekoliko kutija
Djeca su od rane dobi zaljubljena u loptice. Zanimljivo im je to što se trebaju potruditi da ih uhvate, zanimljivo im je kako se kotrljaju i kako odskakuju.
A ako se radi o velikoj količini šarenih loptica zanimljivo ih je vaditi van.
Malom djetetu jednu košaru možete napuniti lopticama pa mu ponuditi drugu kutiju u koju će ih opet stavljati.
Malo većem djetetu igru možete začiniti sa zadatkom - u ovu kutiju idu samo zelene loptice, u ovu samo žute…
Rezultat će vjerojatno biti puna kuća loptica. Ali vrijedi isprobati.
Što god izabrali, nadamo se da ćete se dobro zabavljati.