5 razloga zašto je umjetnost važna za djecu
Koliko je razvijanje umjetnosti bitno kod djece od najranije dobi? Većina nas instinktivno zna da je umjetnost važna za našu djecu; jednostavno vjerujemo da je to važno jer smo vidjeli da su naša djeca duboko uključena u umjetnost. Ali osim onoga što osjećamo i u što vjerujemo, postoji mnogo bitnih informacija o tome zašto je umjetnost važna u razvoju naše djece koje je i zanimljivo i korisno znati.
Stvaranje umjetnosti proširuje djetetovu sposobnost interakcije sa svijetom oko sebe i pruža novi skup vještina za samoizražavanje i komunikaciju. Vaša će djeca kroz umjetnost steći korisne životne vještine, stoga ih potaknite na kreativnost i brzo ćete vidjeti napredak u njihovom razvoju.
U nastavku vam donosimo 5 razloga zašto je umjetnost važna za djecu.
1. Komunikacijske vještine
Umjetnost može pomoći djeci da razviju svoje komunikacijske vještine. Osim što umjetnost potiče djecu da razgovaraju o onome što rade, bojama, oblicima i još mnogo toga kako bi bolje komunicirali, također ih potiče da shvaćaju svijet oko sebe. Čitanje uputa i osmišljavanje kako nešto učiniti, može napraviti čuda za njihovo razumijevanje.
2. Vještine rješavanja problema
Kada djeca istražuju umjetničke ideje, ona testiraju mogućnosti i rješavaju izazove, slično kao znanstvenik koji eksperimentira i pronalazi rješenja. Umjetnost omogućuje djeci da sami procjenjuju, a istovremeno ih uči da problem može imati više od jednog odgovora. Umjesto da slijedi određena pravila ili upute, djetetov mozak se bavi otkrivanjem "kako" i "zašto". Čak i kada eksperimentiraju ili uče kako učinkovito rukovati umjetničkim materijalima, djeca rješavaju izazove i smišljaju nove načine za rješavanje neočekivanih ishoda.
3. Društvene i emocionalne vještine
Neke od najvažnijih životnih i društvenih vještina mogu se naučiti kroz umjetnost. Pružajući zajednički jezik s drugom djecom ili odraslima, umjetnost potiče timski rad i suradnju. Grupni projekti uče djecu da preuzmu odgovornost, dok umjetnički projekti, općenito, uče djecu da slijede upute.
4. Motoričke vještine
Umjetničke aktivnosti poput crtanja, slikanja i rukotvorina potiču neuronske veze. Slično tome, vježbe koje pomažu finoj motorici uključuju crtanje, korištenje škara, slikanje prstima i origami. Crtanje i slikanje omogućuju našim očima da vode naše ruke, poboljšavajući koordinaciju oko-ruka. To može varirati od jednostavnih aktivnosti poput bojanja unutar linija i crtanja do zamršenih murala i keramike.
5. Gradi identitet i osobnost
Ima li boljeg načina da podignete djetetovo samopouzdanje od toga da mu pomognete pronaći nešto u čemu je dobar i da ga potaknete da poduzme zdrave rizike kako bi to postigao? Kroz umjetnost djeca se uče ustrajnosti i strpljenju jer se uče da nikada ne odustaju i da nastave raditi na svom talentu. Također, umjetnost promiče emocionalnu inteligenciju i samoizražavanje, jer djeca uče obraditi i izraziti svoje emocije na zdrav način.
Stvaranje umjetnosti omogućuje djeci da rade kroz osjećaje i emocije, a pozivanje na gotovo umjetničko djelo pomaže djetetu da govori o osjećajima na nov i smislen način. Umjetnost također razvija djetetovu kreativnost. Umjesto da mu se govori što treba učiniti, odgovori i upute dolaze od djeteta. Umjetnost je iskustvo koje zahtijeva slobodno razmišljanje, eksperimentiranje i analizu, a sve je to dio kreativnosti.